Registrujte se a získejte slevu 5%. Po registraci vám zašleme na e-mail unikátní slevový kód.

  +420 222 210 045

Luxusní hodinky

E-shop Hodinky

Zásnuby & svatba

E-shop Svatba

O diamantech


O DIAMANTECH

Diamant je téměř nejtvrdší známý přírodní minerál (tvrdost 10 v Mohsově stupnici) a zároveň se jedná o jeden z nejcennějších drahokamů. Název pochází z řeckého "adámas", což v překladu znamená nezničitelný a je to krystalická forma uhlíku. Nejznámější je využití diamantů ve šperkařství. Pro použití ve šperku je nejoblíbenější výbrus nazývaný briliant . Kvalita a hodnota diamantu se určuje podle tzv. 4C -čistota -CLARITY, barva  - COLOR,  brus - CUT, hmotnost - CARAT .

Čistota diamantu

Čistotou se míní míra vnitřních defektů. Mohou to být krystaly cizího materiálu, nezkrystalizovaný uhlík nebo strukturální nedostatky jako malé praskliny, které mohou způsobovat bělavý nádech diamantu. Nejcennější diamanty jsou zcela čisté a ideálně krystalizované. Takovéto diamanty ale nalezneme zřídka.  Pouze asi 20 procent vytěžených diamantů má dostatečnou čistotu a lze je využít v klenotnictví. Ostatních 80 procent se využívá průmyslově jako řezné nástroje nebo brusivo. Inkluze sice snižují cenu diamantu, zároveň ale slouží při diagnostice. Poznáme podle nich, že je kámen pravý (přírodního původu). Do hodnocení čistoty se nezahrnují vnější charakteristiky např. škrábance apod..

Inkluze najdeme téměř ve všech surových diamantech, nejčastěji jsou to:

krystalické inkluze – krystaly jiných nerostů nebo dalších diamantů, které byly přítomny při tvorbě diamantu

pukliny, praskliny, pérka, zákaly


Jak se určuje čistota diamantu

Čistotu diamantu určují gemologické laboratoře na základě pečlivě sestavených pravidel. K nejznámějším a nejspolehlivějším zajisté patří stupnice Amerického gemologického institutu (GIA). Při hodnocení čistoty se můžete setkat i se stupnicí AGSL, která pracuje se stupni 0–10, kdy 0 označuje stupeň bez znečištění.

Čistotu diamantu zkoumá zkušený odborník 10 x zvětšující aplanatickou achromatickou lupou, v normálním světle. Umístění, rozměr i typ zjištěných inkluzí je vždy přesně uveden v certifikátu k diamantu. Za bezchybný diamant se považuje takový, který ani při desetinásobném zvětšení nemá žádný viditelný kaz. Čistota diamantu se může dodatečně vylepšit např. laserovou úpravou, zásah ale musí být jednoznačně popsán v certifikátu, např. „vrtáno laserem“. Klasifikace čistoty pak odpovídá čistotě kamene po úpravě.

Čistota diamantu obr.


Barva diamantu

Barva diamantů je v přírodě velmi různá. V případě, že diamant vznikl za dokonalých podmínek, je bezbarvý.  Bezbarvost u diamantů je vysoce ceněna.

V přírodě se můžeme setkat s celou škálou barev. Od bezbarvých diamantů, přes lehce zažloutlé, až k oranžovým, růžovým, fialovým, modrým nebo i extrémně vzácným červeným kamenům.

Běžné zabarvení

Většina kamenů se vykytuje v barevných tónech od lehce nažloutlé po hnědožlutou. Toto zabarvení snižuje cenu kamene.  Zcela bezbarvé diamanty jsou z běžných diamantů nejcennější. Nažloutlé diamanty se řadí do skupiny „Cape“ neboli „kapská série“ a jsou levnější.

Barva diamantu se posuzuje dle barevné stupnice GIA (Gemological Institute of America), která diamanty dělí dle barev za pomocí písmen abecedy od D po Z. Písmeno D označuje naprosto bezbarvé diamanty (prvotřídně bílé+) a nejvíce zabarvené písmenem Z.

Stupnice barev

BEZBARVÉ (COLORLESS)

barva D – PRVOTŘÍDNĚ BÍLÝ +
(Exceptional white+)
Nejvyšší stupeň bezbarvosti, kterého diamanty mohou dosáhnout. Takovéto označení znamená, že kámen je jako takový zcela bezbarvý (bílý). Diamanty s barvou D jsou extrémně vzácné, velmi vyhledávané a vynikají ve srovnání s ostatními nejvyšší cenou.

barva E – PRVOTŘÍDNĚ BÍLÝ
(Exceptional white)
Téměř dokonale bezbarvé diamanty. Barevný rozdíl mezi D a E je obvykle viditelný pouze při pozorování pod mikroskopem odborným gemologem, který porovnává kmenové stopy barvy kamenů. Diamanty s barvou E jsou o něco levnější, i když jejich cena je stále vysoká.

barva F – VYSOCE BÍLÝ +
(Rare white +)
Téměř úplně bezbarvé kameny s nepatrnými náznaky barvy. Barevný rozdíl mezi E a F vidí jen odborníci v rámci srovnávací analýzy. Barva F je nejnižší v kategorii bezbarvých, a tudíž představuje nejlevnější alternativu z těchto diamantů.

TÉMĚŘ BEZBARVÉ (NEAR COLORLESS)

barva G – VELMI BÍLÝ
(Rare white)
Téměř bezbarvé diamanty. Rozdíly jsou viditelné až v přímém porovnání s kameny z třídy D nebo E. Po jejich zasazení do klenotu však rozdíly mizí a laik pouhým okem nerozliší, o jaký barevný stupeň se jedná, a i G diamanty se po osazení do kovu jeví jako bezbarvé. Za vaše peníze proto nabízejí vynikající protihodnotu.

barva H – BÍLÝ
(White)
Barva H působí jako zcela bílá nebo bezbarvá, pokud není ve srovnání bok po boku s vyššími stupni barevnosti. Lehké zabarvení je schopný pozorovat pouze kvalifikovaný gemolog ve správných podmínkách. Barva H je obecně považována za předěl mezi bezbarvými a mírně tónovanými diamanty. Je velmi populární volbou, protože za vaši investici stále dostanete skvělou kvalitu – kámen totiž pořád vypadá nádherně bíle, zejména po osazení do šperku.

barva I – JEMNĚ TÓNOVANÝ BÍLÝ
(Slightly tinted white)
Barva I se vyznačuje pouze velmi lehkými stopami barvy, ale po osazení do šperku se kámen stále jeví jako bezbarvý. Pouhým okem jsou barevné stopy jen velmi těžko pozorovatelné, proto diamanty s barvou I nabízejí vynikající kvalitu a jsou často osazovány do zásnubních prstenů, náušnic a přívěšků.

barva J – JEMNĚ TÓNOVANÝ BÍLÝ
(Slightly tinted white)
Diamanty barvy J jsou velmi jemně tónované diamanty, které běžně osazujeme do bílého zlata i platiny. Je u nich možné spatřit lehounký žlutý odstín, jež však pro netrénované oko není patrný. Zejména po osazení do žlutého zlata se diamant barvy J stále jeví jako bezbarvý.

VELMI JEMNÉ STOPY BARVY (FAINT)

barva K – TÓNOVANÝ BÍLÝ
(Tinted white)
V této kategorii nalezneme mírně tónované diamanty, které mají velmi lehké citronově žluté zabarvení. Barva je viditelnější při osazení do šperku z bílého zlata nebo platiny, kde je možné postřehnout mírně nažloutlý odstín, což však může být pro někoho výhoda, neboť na lehké tónování lze pohlížet i jako na zajímavé ozvláštnění šperku. V případě osazení do žlutého zlata je zabarvení kamene nepatrné a barva kovu ho pohltí. Kameny barvy K jsou oblíbenou volbou pro ty, kteří dávají přednost větší karátové váze diamantu, ale mají omezenější rozpočet.

barva L – TÓNOVANÝ BÍLÝ
(Tinted white)
Diamanty s označením L charakterizuje velmi slabý citronově žlutý odstín. Jsou dobrou alternativou pro ty, kteří nehledají zcela bezbarvý diamant a při osazení preferují decentní žluté nádechy diamantů. Jejich příjemná teplá barva vypadá neodolatelně při zasazení do žlutého zlata.

barva M – JEMNĚ ZABARVENÝ
(Tinted color)
Diamanty vynikající barvou M zaujmou zřetelnou jemně citronově žlutou barvu. Tento stupeň zabarvení mají v oblibě ti, kteří preferují v diamantových špercích lehce zabarvené kameny a větší karátové váhy za méně peněz.

JEMNÉ STOPY BARVY (VERY LIGHT)

barva N – JEMNĚ ZABARVENÝ
(Tinted color)
Diamanty barvy N mají slabý odstín citronově žluté barvy. Jsou dobrou alternativou pro ty, kteří preferují zabarvené kameny. Osazením do bílého zlata nebo platiny docílíte zajímavého kontrastu. Při volbě žlutého zlata získáte naopak šperk laděný více tón v tónu.

barvy O–R
Kameny označované na barevnými stupni O–R postupně nabývají na sytějším odstínu citronově žluté či champagne. Jejich zabarvení už je viditelné pouhým okem, do kanárkově žlutých či čokoládově hnědých kamenů mají kameny však stále hodně daleko. Poptávka po nich není příliš vysoká, což odráží i jejich nízké ceny.

ZŘETELNÉ STOPY BARVY (LIGHT)

barvy S–Z
Zde jsou na stupnici umístěny diamanty, které se vyznačují jemnou citronově žlutou barvou nebo zajímavým a decentním odstínem champagne. Jejich nápadnější zabarvení zaujme ty, kteří dokáží ocenit jemně zbarvené diamanty. Především o diamanty od barvy U už zase vzrůstá poptávka, protože čím více se blíží ke konci stupnice, tím snáze je lze zaměnit za decentně a světle žluté fancy diamanty.

Barvy diamantu obr.

FANCY DIAMANTY – BAREVNÉ DIAMANTY

Čím je diamant bezbarvější, tím je i dražší. Výjimkou jsou tzv. fancy diamanty, přírodní barevné diamanty. Na ty se stupnice GIA nevztahuje a svou cenou mohou překonat i dokonale bezbarvé diamaty.

Barva se posuzuje pomocí porovnávací sady kamenů, tzv. master stones, a to pod lampou imitující denní světlo. K určení barvy kamene se také používá elektronický kolorimetr. I když se technická zařízení rychle vyvíjejí, zatím žádný prodávaný kolorimetr nenahradil lidské oko.

BRUS DIAMANTU 

Broušení diamantů je šperkařská činnost, při které se ze surových diamantů broušením vytváří drahokamy použitelné do šperků. U větších a dražších kamenů je broušení prováděno ručně, u   menších kamenů se dnes většinou používá strojového broušení. U kvality brusů damantů se hodnotí proporce, povrchové opracování a symetrie.  Dle mezinárodní stupnice existuje pět stupňů kvality brusu: Excellent/Ideal cut, Very good, Good, Fair a nejhorší Poor.  Dále se u brusu hodnotí: množství odraženého bílého světla-brilance, rozklad světla vycházející z vybroušeného kamene - oheň a stupeň hry barev při pohybu kamene či hlavy - jiskra.

 

Diamantové brusy

 • Brilliant-kulatý výbrus, nejznámější a nejrozšířenější brus s 57 fasetami, které jsou vybroušeny do přesně stanovených proporcí.
 • Princess-jedná se o čtyřboký brus s ostrými rohy, někdy také trojboký.
 • Emerald-smaragdový brus, je typický svým obdélníkovým tvarem, zkrácenými rohy a širokou plochou, která při pohledu shora připomíná schodiště.
 • Asscher-známý nejen pro svůj výjimečný lesk, ale také pro typický a nádherný optický klam známý jako „zrcadlový sál“.  Velmi často bývá tento tvar zaměňován se čtvercovým smaragdovým tvarem, jehož tvar je téměř totožný a často vládnou neshody ohledně jejich přesných rozdílů.
 • Pear-hruškovitý (slzovitý) tvar
 • Radiant-čtvercový tvar s výraznými „zastřiženými“ rohy.
 • Oval-zaoblený protáhlý tvar.
 • Cushion-obdélníkový nebo čtvercový tvar s typickými zaoblenými rohy, připomínající polštářek, proto tedy jeho název „cushion“.
 • Heart-tvar srdce je nejčastěji složen z 56 až 58 fazet.
 • Marquise-tvar drahokamového brusu „marquise“ připomíná svým designem se dvěma špičkami trup lodi.
 • Triangle – tvar trojúhelníku
 • Baguette-obdelník

Diamantové brusy obr.

HMOTNOST DIAMANTU

 • Hmotnost diamantu se udává v karátech, se zkratkou ct. Jedná se o jiný karát než u zlata, ten je jednotkou ryzosti a má zkratku kt.
 • Metrický karát (Carat) je definován jako 0,2 g a značí se ct.
 • Diamant o hmotnosti 1 g má tedy 5 ct nebo 1 ct = 200mg=1/5 gramu.
 • Diamanty v běžně prodávaných špercích mají obvykle hmotnost v setinách, desetinách až jednotkách karátů.

Určení hmotnosti

Hmotnost diamantů se určuje na velmi přesných diamantových váhách – dnes nejčastěji na elektronických karátových váhách. Vzhledem k jasně daným parametrům briliantového brusu, ji ale můžeme stanovit i změřením briliantu. 

 Hmotnost a cena

Cena diamantu neroste úměrně jeho hmotnosti. Velké diamanty jsou totiž vzácné, a tak jsou i cennější. Diamant o váze 2 karátů je tedy dražší než dva jednokarátové diamanty s jinak stejnými vlastnostmi. Největší nalezené diamanty mají tisíce karátů.

Velikost diamantu obr.


ROZDÍL MEZI BRILIANTY A DIAMANTY

 Co je diamant?

Slovem diamant označujeme surový nerost. Diamant se používá nejen ve šperkařství, ale v mnoha dalších oborech.

 Ve šperkařství se nepoužívají diamanty surové, ale za pomoci výbrusu se upravují. Jedním z nejznámějších výbrusů diamantu je briliant.

 Co je briliant?

Briliant je vybroušený surový diamant. Briliantový brus získal své jméno z francouzštiny, ve které znamená zářící, jasný. Ideální diamantový brus má 57 faset-plošek rozdělených na 1 horní plošku, kterou celý brus začíná, dalších 32 horních faset a 24 faset v dolní části.

INVSESTIČNÍ DIAMANT

 • je samostatný drahý kámen vysoké kvality, který není součástí šperku
 • hlavní kritérium pro stanovení ceny investičního diamantu je pravidlo 4C
 • každý investiční diamant má na základě 4C stanovenou cenu dle ceníku Diamond Rapaport report
 • cenu investičního diamantu stanovuje odborník a je podložena certifikátem
 • V EU jsou investiční diamanty zatíženy DPH
 • cena diamantu se udává v amerických dolarech

Investice do diamantů je poslední dobou stále populárnější alternativou investování. Důvodem je stálost investice a minimalizace cenových výkyvů.

Cena broušených kamenů neustále roste o 5 a 10 procent ročně.


BENY
Butiky luxusních šperků a hodinek

3 Butiky v Praze

3 Butiky v Praze

Navštivte nás v jednom ze tří obchodů se švýcarskými hodinkami a luxusními šperky v centru Prahy.

OFICIÁLNÍ E-SHOPY

OFICIÁLNÍ E-SHOPY

Nakupujte švýcarské hodinky, luxusní šperky & svatební prsteny v BENY bezpečně a s garancí!

Služby

Služby

Hodinářství & servis hodinek. Šperkařství & zakázková výroba. Autorizovaný servis & prodejce.

Magazín

Diamant jako dobrá investice Beny spol. s.r.o. 31.8.2022 0 komentářů

Diamant jako dobrá investice

Krása má svou hodnotu, která přetrvává věky. Diamanty jsou toho dokladem. Zvláště v nejisté době mohou být právě tyto drahé minerály jedinečnou cenností, s níž lze těžké časy překonat s co nejmenší…

Dozvědět se více
Marco Bicego rozumí touhám žen Beny spol. s.r.o. 29.6.2022 0 komentářů

Marco Bicego rozumí touhám žen

Za italskou značkou šperků stojí neuvěřitelně nadaný umělec a schopný obchodník, jehož energií a inspirací jsou krása a půvab něžného pohlaví. Marco Bicego sám prohlásil: „Moje múza je každodenní…

Dozvědět se více
BENY, to jsou exkluzivní šperky, hodinky a brilantní péče Beny spol. s.r.o. 16.5.2022 0 komentářů

BENY, to jsou exkluzivní šperky, hodinky a brilantní péče

Rodinné šperkařství a hodinářství BENY nabízí v Praze už bezmála 30 let velkou škálu služeb. Zastupuje exkluzivní značky hodinek a šperků, postará se o jejich dokonalý servis a také vyrábí vlastní…

Dozvědět se více

Značky šperků

zobrazit více značek
Visa Master Maestro American Express Platba hotově Platba převodem Puncovní uřad

Výhody nákupu v jednom z našich 3 butiků BENY v Praze.

Vyberte a vyzkoušejte
si hodinky a šperky osobně!

V jednom ze 3 našich obchodů BENY v Praze. Rádi vám poradíme s výběrem,
vše si vyzkoušíte a budete si
tak jisti správnou volbou !

Vyberte a vyzkoušejte si hodinky a šperky osobně!

Šperky na zakázku
vyrobíme, poradíme!

Snubní & Zásnubní prstenyNebo chcete vyrobit či opravit
jiný šperk? Navštivte šperkařskou
dílnu Beny a budete spokojeni.

Šperky na zakázku vyrobíme, poradíme!

Hodinky & Servis
největší výběr hodinek na 1 místě

V jednom ze 3 našich obchodů BENY v PrazeV butikových prodejnách Beny
najdete největší výběr luxusních hodinek včetně záručního i pozáručního servisu.

Hodinky & Servis  největší výběr hodinek na 1 místě

Zákaznická podpora

+420 222 210 045

Výhody nákupu v
buticích Beny

Tradice 25 let na trhu v ČR
Vysoká odbornost
Individuální přístup k zákazníkům
Široké portfolio nabízených značek a služeb
Zlatnický ateliér a hodinářský servis
Slevy a dárky k nákupu
Bezpečný nákup s garancí
Zážitek z luxusního nákupu


O nákupu
v eshopu

K nákupu nad Kč 100 tis. doručení s kyticí
K nákupu nad Kč 50 tis. dárek
Sleva za Vaší registraci
Bezpečný nákup s garancí
Doprava ZDARMA

Přihlásit se k odběru novinek

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Zásady ochrany osobních údajů Mapa stránek Made by Greg Berry Studio 2022
Doplňkové služby
Darkové balení
Osobní vzkaz
Zaslat MŮJ VÝBĚR e-mailem
Upozornění
Zboží bylo úspěšně přidáno do košíku

V košíku máte zboží v celkové hodnotě 0 Kč s DPH

Zobrazit košík